اصطلاحات بلیط هواپیمایی - گل پرواز

در صورتی که بخواهید بلیط هواپیمای خود را به صورت آنلاین و اینترنتی خریداری کنید با اصطلاحات بلیط هواپیمایی روبه رو خواهید شد که در صورت نداشتن معنای آنها به مشلک برخواهید خورد.

اگر به یک شرکت مسافرتی بروید و یا بخواهید بلیط هواپیما را آنلاین خریداری کنید، به اصطلاحات بلیط هواپیمایی برخورد می کنید که ممکن است برای شما نامفهوم باشند. در این مطلب تعدادی از این اصطلاحات بلیط هواپیمایی را تعریف می کنیم.

 

اصطلاحات بلیط هواپیمایی – پرواز

قبل از هر چیز به انواع بلیط ها می پردازیم:

بلیط سیستمی:

این نوع بلیط به صورت یکپارچه است و در یک زمان مشخص نرخ آن در همه جا یکسان است. قیمت گذاری آن توسط سازمان هواپیمایی کشوری انجام می شود. اگر قصد داشته باشید برای چند ماه بعد بلیط خریداری کنید و یا احتمال کنسلی بلیط وجود داشته باشد ، باید بلیط سیستمی تهیه کنید. قیمت پرواز سیستمی تابع فصل سفر است و معمولا بالاتر از بلیط چارتر است. این نوع بلیط هم توسط هواپیمایی و هم آژانس ها به فروش می رسد. نرخ کودک در بلیط سیستمی کمتر از نرخ بالغ است.

 

بلیط چارتر:

اگر یک آژانس کل یا بخشی از صندلی های یک هواپیما را پیش خرید کند، به آن آژانس ، چارترکننده می گویند. بنابراین قیمت بلیط هم توسط همان آژانس تعیین می شود. با این حال قیمت بلیط چارتر هواپیما معمولا از بلیط سیستمی پایین تر است. بر خلاف بلیط سیستمی بلیط چارتر قابل کنسلی یا تعویض نیست و اگر پس از پرداخت قصد کنسل کردن داشته باشید یا به پرواز نرسید ، هیچ مبلغی به شما برگشت داده نمی شود. نرخ کودک و بالغ معمولا در پرواز چارتر برابر است.

اصطلاحات بلیط هواپیمایی در هنگام خرید بلیط هواپیما

کلاس پروازی:

در یک هواپیما معمولا سه نوع بلیط قابل خریداری است.

۱- درجه ۱ یا First class که در بلیط با F نمایش داده می شود.

۲- تجاری یا Business Class که در بلیط با C نمایش داده می شود.

۳- اقتصادی یا Economy Class که در بلیط با Y نمایش داده می شود.

اکثر مسافران معمولا به دنبال کلاس اقتصادی هستند و بیشتر صندلی های هواپیما هم از این نوع هستند. تفاوت کلاس ها در خدمات ارایه شده به مسافر در سایت خرید بلیط هواپیما گل پرواز ، لوازم جانبی ، راحتی صندلی ، فاصله صندلی ها از یکدیگر و مواردی از این دست هستند. البته کدها گاهی در بلیط به شکل دیگری وارد می شود.

 

سن مسافر:

برای خرید بلیط هواپیما معمولا سه گروه سنی در نظر گرفته می شود. کودکان زیر ۲ سال infant یا نوزاد ، کودکان ۲ تا ۱۱ (یا ۱۲ سال) child و بالای ۱۱ سال ، بزرگسال یا Adult در نظر گرفته می شوند. برخی هواپیمایی ها افراد بالای ۶۰ سال را Senior در نظر می گیرند و نرخ متفاوتی را ارایه می کنند.

ترانسفر فرودگاهی:

اصطلاحات بلیط هواپیمایی ، ترنسفر فرودگاهیترنسفر یا ترانسفر فرودگاهی به وسیله نقلیه ای گفته می شود که معمولا در فرودگاه مقصد ، شما را به هتل می رساند. ترنسفر روی بلیط فروخته نمی شود و معمولا همراه تور ارایه می شود. اما به صورت جداگانه هم قابل خریداری است. ترنسفر به درخواست مشتری می تواند به صورت تاکسی یا هلی کوپتر انجام شود. اما در حالت عادی به صورت گروهی و با مینی ون انجام می شود.

 

کارت پرواز:

سوار شدن به هواپیما ، نیازمند بررسی مسافران و بار آنهاست. به همین دلیل همیشه به مسافران پروازهای داخلی توصیه می شود که یک ساعت پیش از پرواز و مسافران پروازهای خارجی ، ۳ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشند تا به موقع به کار آنها رسیدگی و به سمت هواپیما هدایت شوند. در فرودگاه باید گوش به زنگ باشید تا gate یا دروازه ورودی مربوط به پرواز شما باز شود. در این بخش بار شما تحویل گرفته می شود و سپس یک Boarding pass یا کارت پرواز به شما داده می شود که به همراه بلیط ، مجوز ورود شما به داخل هواپیما است و شماره صندلی شما در آن مشخص شده است.

 

بار مجاز:

بار مجاز ، به میزان بار (چمدان بزرگ و ساک دستی) مسافر گفته می شود که می تواند بدون پرداخت هزینه اضافه همراه خود داشته باشد. چمدان بزرگ به قسمت بار هواپیما هدایت می شود و ساک دستی را می توان داخل هواپیما برد. قوانین هر هواپیمایی در مورد وزن و اندازه بسته ها متفاوت است و هنگام خرید بلیط باید به این مورد دقت کنید. همراه داشتن فراتر از بار مجاز موجب پرداخت جریمه و حتی در مواردی عدم پذیرش باز می شود.

نکته: اگر در فرودگاه با شخصی مواجه شدید که از شما درخواست داشت تا بار اضافه اش را شما همراه خود بیاورید ، به هیچ عنوان نپذیرید. چرا که تمام مسئولیت محتوای آن بار بر عهده شما خواهد بود.

 

پرواز مستقیم و غیر مستقیم:

پروازی را  که از مبدا حرکت و بدون توقف در بین راه در فرودگاه مقصد فرود بیاید ، پرواز مستقیم می گویند. در این حالت زمان سفر و زمان پرواز یکی است.

پروازی که در بین راه در یک یا چند مقصد توقف داشته باشد ، پرواز غیر مستقیم می گویند. در این حالت باید دقت کنید که چند ساعت زمان ترانزیت است. زمان ترانزیت مدت زمانی است که در فرودگاه واسطه باید صبر کنید تا زمان پرواز بعدی فرا برسد. امنیت پرواز نیز یکی از مولفه های مهم هر پروازی است. برای دانستن دلایل ترس از سقوط هواپیما می توانید در بخش مقالات سایت گل پرواز مطالب خوبی درباره فوبیای پرواز چیست پیدا کنید.

اصطلاحات بلیط هواپیمایی که بیشتر استفاده می شود.

بلیط سیستمی : امکان خرید برای چند ماه بعد ، با امکان کنسلی و تغییر تاریخ پرواز

بلیط چارتر : توسط آژانس های چارترکننده فروخته می شود. قیمت آن پایین تر است ولی امکان تعویض و کنسلی ندارد.

کلاس پرواز : سه نوع کلاس پرواز وجود دارد (درجه ۱ ، تجاری و اقتصادی) که تفاوت آنها در نوع ارائه خدمات به مسافران و فضای نشستن است.

کارت پرواز : که مجوز ورود شما به هواپیماست و پس از تحویل بار به گیت فرودگاه به شما داده می شود.

بار مجاز : میزان باری که می توانید بدون پرداخت هزینه اضافه با خود حمل کنید. قوانین هواپیمایی ها برای میزان بار مجاز متفاوت است.

پرواز مستقیم : حرکت از مبدا و فرود در مقصد.

پرواز غیر مستقیم : پروازی که در بین راه در یک یا چند مقصد توقف داشته باشد.

برچسب ها {{item.name}}